Skip to main content

Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Najczęściej zadawane pytania

Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na instalację tej ekologicznej formy ogrzewania. Na rynku znaleźć można wiele ofert firm zajmujących się instalacją, jednak w dalszym ciągu spotykane są pytania o ich działanie i pojawiają się różnego rodzaju mity i legendy na temat ich działania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie pomp ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

Jest to urządzenie, które wykorzystuje energię niskotemperaturową gromadzącą się w gruncie, powietrzu lub podziemnych wodach, by przekazać energię cieplną o wyższej temperaturze do instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Więcej odnośnie pomp ciepła można przeczytać na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/ – znajdują się na niej informacje odnośnie budowy pomp ciepła oraz zasad ich funkcjonowania.

Czym jest pompa ciepła

Czy pompa ciepła jest ekologiczna?

Aktualna technologia umożliwia wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w aż 75%, a pozostałe 25% pozyskiwane jest z energii elektrycznej. W czasie użytkowania pompy ciepła nie powstają żadne spaliny i zanieczyszczenia.

Co wspólnego ma pompa ciepła z lodówką?

Sposób działania obu tych urządzeń jest bardzo podobna. Różnica polega na odwrotnym działaniu. Lodówka odbiera ciepło znajdujące się w jej wnętrzu i wypromieniowuje je na zewnątrz. W przypadku pompy ciepła proces ten przebiega odwrotnie, czyli ciepło odbierane jest z otoczenia i przekazywane do wnętrza domu.

Czy pompa ciepła może chłodzić latem?

Część modeli pomp ciepła ma możliwość odwrócenia procesu przekazywania ciepła i pozwala na chłodzenie w domu. Dokładniej odpowiedź na to pytanie rozwinięta została na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/#faq, z której dowiedzieć się można, jakie warunki muszą zostać spełnione, by odwrócić działanie urządzenia.

Czy na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie?

Aktualnie w Polsce funkcjonują dwie formy dopłat, które obejmują instalację pompy ciepła. Są to programy „Czyste powietrze” oraz „Moje ciepło”. Różnią się one warunkami uczestnictwa oraz maksymalnymi kwotami dofinansowania jakie można uzyskać. Warto zasięgnąć dokładnych informacji w urzędach prowadzących programy, by ustalić, który program będzie obejmował konkretną sytuację i który z nich będzie korzystniejszy.

Pompa ciepła a dofinansowanie

Czy pompa ciepła się opłaca?

W momencie, gdy jest się beneficjentem jednego z programów obejmujących instalację pompy ciepła oraz termomodernizacji budynku, opłacalność tego rozwiązania jest bardzo duża. W pompę warto zainwestować również w momencie, gdy do budynku nie zostało doprowadzone przyłącze gazu.

Czy pompa ciepła działa w ujemnych temperaturach?

Pompy ciepła projektowane były tak, by właśnie przy niskich temperaturach osiągały najwyższą sprawność i odpowiednio ogrzewały dom. Nie straszne są im nawet temperatury sięgające -20 st. C.

Jaka forma grzejników może pracować z pompą ciepła?

Pompy ciepła wytwarzają temperaturę wody obiegowej na poziomie 50 do 55 stopni. Jest to wystarczająca temperatura by wydajnie pracowały zarówno klasyczne grzejniki ścienne, jak i ogrzewanie podłogowe, w którym wykorzystuje się temperaturę w zakresie 30-35 stopni.

Jak drogie jest utrzymanie pompy ciepła?

Koszt utrzymania pompy ciepła jest zbliżony do kosztów utrzymania pieca gazowego. Raz w roku przeprowadzić trzeba przegląd, który kosztuje od 300 do 500zł.

Dodaj komentarz