Domek holenderski – nowy czy używany?
Domki holenderskie zyskują na popularności, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zakup lub dzierżawę działek rekreacyjnych w miejscowościach turystycznych. Ich największą zaletą jest łatwość instalacji i oddanie do użytku krótko po postawieniu. Czemu są one lepszym rozwiązaniem niż inne konstrukcje letniskowe?
Czym charakteryzują się domki holenderskie?
Mobilne konstrukcje letniskowe, nazywane domkami holenderskimi, są dostępne na naszym rynku już od ponad 10 lat. Z roku na rok zyskują coraz bardziej na popularności, ponieważ są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie chce inwestować w budowę domku letniskowego od podstaw. Wystarczy zamówić nowy lub używany domek, a po przetransportowaniu go na miejsce wystarczy szybki montaż, by móc zacząć urządzanie.
Nowe domki są dostępne bezpośrednio u polskich dostawców, a tutaj sprawdzisz ofertę używanych domków holenderskich w dobrym stanie, niewymagających remontu przed używaniem. Nowsze modele są najczęściej już docieplone i wyposażone w zintegrowane ogrzewanie, dzięki czemu mogą służyć całorocznie. Warto pamiętać, że postawienie domku holenderskiego nie wymaga posiadania żadnego pozwolenia, a w przypadku stawiania go na gruncie budowlanym wystarczy zgłosić ten fakt do urzędu.
Czy warto kupić używany domek holenderski?
Decydując się na zakup domku holenderskiego, do wyboru są nowe modele, pochodzące wprost od producenta, bądź używane, w różnym stanie. Częstym dylematem jest wybór między używanym domkiem w wysokim standardzie a domkiem nowym, jednak w dużo niższym standardzie, często wymagającym doposażenia.
Wybór rozwiązania używanego może się wiązać z pewnymi kosztami poprzez konieczność przeprowadzenia remontu lub drobnych poprawek. Jednak bardzo często jest to rozwiązanie pozwalające kupić naprawdę dobrze wykończony dom, dostosowany do całorocznego używania, taniej niż nowy domek bez dodatkowego wyposażenia, wymagający docieplenia i instalacji grzewczej, by mógł być używany całorocznie. Podczas oglądania używanego domku warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny i elementy szczególnie narażone na korozję, wynikającą ze słabej wentylacji.
Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?
Podejmując ostateczną decyzję warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. W przypadku domku nowego uzyskuje się gwarancję użytkowania przez dłuższy czas bez ryzyka wystąpienia defektów i pojawienia się korozji. Dostosowanie domku można przeprowadzać z czasem, by był bardziej funkcjonalny i umożliwiał korzystanie niezależnie od pory roku.
Dla osób, które chcą mieć gotowy domek dostępny we wszystkie sezony, powinny postawić na domek używany, jednak przed zakupem należy go poddać dokładnej inspekcji, by już na starcie nie było konieczności inwestowania sporych sum na przeprowadzenie kapitalnego remontu. Wybór jest zależny również od sytuacji finansowej, ponieważ nawet najtańszy nowy domek holenderski będzie droższy od większości rozwiązań używanych, a różnica cenowa może być dla wielu osób zaporowa sprawiając, że domek używany będzie jedynym dostępnym rozwiązaniem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.