Skip to main content

Jak przygotować firmę do wdrożenia systemu ERP? Checklista dla przedsiębiorców

Wdrożenie systemu ERP wymaga odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono cały szereg działań, dzięki którym proces ten przebiega szybko i sprawnie. Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować swoją firmę do realizacji takiego przedsięwzięcia? Z naszą checklistą zadanie to będzie z pewnością znacznie łatwiejsze!

Wybierz odpowiednie rozwiązanie dla swojej firmy – co warto wziąć pod uwagę?

Zanim zdecydujesz się na inwestycję w nowoczesny system, warto dokonać wnikliwej analizy dostępnych na rynku możliwości. Pomocny w tym może okazać się artykuł ze strony top10erp.pl/artykuly/czym-jest-mrp-i-czym-sie-rozni-od-systemu-erp, do którego przeniesiesz się po kliknięciu w link. Jego lektura pozwoli poznać różnice pomiędzy systemem ERP, służącym do zarządzania zasobami firmy, a systemem MRP, wykorzystywanym do planowania potrzeb materiałowych w firmach produkcyjnych. To dwie, zupełnie odmienne propozycje, których wdrożenie może przynieść cały szereg istotnych korzyści. Poznanie ich jest z kolei gwarancją satysfakcji z inwestycji, wynikającej z osiągnięcia pożądanych efektów.

Ustal cele wdrożenia – dlaczego jest to takie istotne?

A skoro jesteśmy już przy efektach, warto wspomnieć o tym, że to właśnie ich sprecyzowanie stanowi kolejny punkt na naszej checkliście. Dzięki temu przedsiębiorca wie, na czym się skupić, w którą stronę ukierunkować swoje działania i jak monitorować ich postępy. Cele z kolei mogą być różne. Mowa tutaj m.in. o:

  • lepszym zarządzaniu danymi,
  • zwiększeniu kontroli,
  • usprawnieniu procesów, zachodzących w firmie.

Częstym celem wdrożenia systemów ERP jest również poprawa efektywności pracy, na co wpływa m.in. automatyzacja powtarzalnych procesów.

Wdrożenie systemu ERP od firmy ODL dla przedsiębiorców

Sprawdź rankingi systemów ERP – gdzie szukać informacji?

Aby zrealizować określone cele, należy z kolei wybrać rozwiązanie, w pełni odpowiadające potrzebom przedsiębiorstwa. Niezwykle pomocny w tym kontekście będzie z pewnością ranking systemów ERP – lista top 10 programów ERP, którą znajdziesz na proponowanej stronie, to bowiem prawdziwe kompendium wiedzy, jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania dla biznesu. Będzie to potężne wsparcie, jeśli zależy ci na gruntownej analizie dostępnych możliwości, ułatwiającej podjęcie optymalnej decyzji.

Zaangażuj kadrę zarządzającą – w czym mogą pomóc pracownicy?

Wbrew pozorom, nie musisz jednak działać zupełnie samodzielnie. Zaangażowanie kadry zarządzającej to bowiem jeden z najważniejszych etapów, w procesie wdrożenia systemu ERP. Taki zespół wdrożeniowy powinien składać się z przedstawicieli różnych działów firmy. Ich zadaniem będzie:

  • koordynacja i sprawowanie kontroli nad procesem wdrożenia,
  • organizowanie szkoleń dla osób, które będą pracować z nowym systemem,
  • udzielanie wsparcia i pomocy, jeśli będą one potrzebne.

Aby jednak zespół mógł działać efektywnie, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich zasobów, o co powinien zadbać sam przedsiębiorca.

Określ ramy czasowe – jak długo trwa wdrożenie systemów ERP?

Ramy czasowe pozwala określić harmonogram wdrożenia. To kluczowy element, warunkujący sukces całego przedsięwzięcia. Dzięki niemu jego uczestnicy zyskują informacje o tym, ile czasu obejmują konkretne etapy wdrażania oraz w jakiej kolejności mają one przebiegać. Taki swoisty deadline to również ważny czynnik w trakcie rozliczenia z firmą IT. Co więcej, to harmonogram prac pozwoli także kontrolować na bieżąco koszty inwestycji. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu śledzeniu postępów prac, co pozwala na szybką identyfikację ewentualnych przekroczeń budżetu i efektywne planowanie dodatkowych wydatków.

Dodaj komentarz