Montaż i wymiana okien — na co zwrócić uwagę?
Decyzja o wymianie okien może być spowodowana różnymi czynnikami — ich nieszczelnością, niską ekonomiką użytkowania czy wreszcie zużyciem. Niezależnie od przyczyn jej podjęcia, powinniśmy pamiętać, że zakup stolarki to inwestycja na długie lata, należy więc starannie przemyśleć związane z nią kwestie. W naszym artykule podpowiemy osobom, planującym wymianę okien, na co zwrócić uwagę w trakcie takich rozważań. Postaramy się również przybliżyć przebieg całego procesu zakupu i montażu stolarki.
Wymiana okien — na co zwrócić uwagę przy planowaniu zakupu?
Przed wymianą okna warto ustalić, co chcemy dzięki niej osiągnąć. Celem naszych działań może być na przykład:
- Doświetlenie pomieszczeń. W takim wypadku konieczny będzie zwykle wybór stolarki o większych niż dotąd wymiarach (może to spowodować konieczność poszerzenia otworu okiennego).
- Poprawa ekonomiki użytkowania. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na odpowiednie parametry okna (opowiemy o nich w dalszej części artykułu, w rozdziale „Wymiana okien — na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?”).
- Zwiększenie estetyki. Cel ten można zrealizować np. poprzez harmonizację wyglądu całej zamontowanej w domu stolarki.
Ważną kwestią jest również odpowiednie zwymiarowanie okien. Jak czytamy na stronie oknabochnia.pl, należącej do ekspertów w dziedzinie stolarki budowlanej, działających w Bochni, trzeba brać przy tym pod uwagę nie tylko szerokość, wysokość i grubość okna, lecz również ilość jego skrzydeł oraz odległość od podłogi. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć po pomoc specjalistów (zapewnić mogą ją na przykład fachowcy ze wspomnianej wcześniej firmy).
Wymiana okien — na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?
Po wykonaniu pomiarów oraz określeniu celów, jakie chcemy osiągnąć dzięki wymianie okien, przychodzi czas na wybór konkretnego produktu. Podczas podejmowania tej decyzji pomocna może być znajomość najważniejszych parametrów, jakimi opisywana jest stolarka budowlana. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
- Współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym mniejsze rachunki zapłacimy za ogrzewanie. Obecnie maksymalna jego wartość wynosić może 1,1 W/(m²·K).
- Izolacyjność akustyczną. Opisuje ją współczynnik Rw — im jest on wyższy, tym ciszej będzie w naszym domu lub mieszkaniu. Standardem jest obecnie wartość Rw na poziomie od 30 do 34 dB.
- Odporność na włamanie. Istnieje 6 klas, które ją określają — od RC1 do RC6. Im wyższa cyfra znajduje się w oznaczeniu, tym dłużej nasza stolarka stawi opór potencjalnym intruzom (w domach jednorodzinnych nie montuje się jednak zwykle okien o współczynniku większym niż RC3).
Wśród kwestii, dotyczących wymiany okien, na jakie zwrócić uwagę powinni odpowiedzialni inwestorzy, wymienić trzeba również przenikalność światła — powinna ona wynosić co najmniej 70%.
Montaż okien. Na co zwrócić uwagę przy zlecaniu tego typu prac?
Prace montażowe warto zlecić firmie, w której kupujemy okna — wystawi nam ona fakturę, w której uwzględniona zostanie preferencyjna, ośmioprocentowa stawka podatku VAT (przy zakupie samych okien, bez usługi montażu, wyniesie ona 23%). Dobrym pomysłem może okazać się też sprawdzenie opinii o ekipie, którą wynajmujemy. Ostatnią kwestią jest zgranie działań. Należy pamiętać, że na dostawę stolarki trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Dobrym pomysłem może być określenie jej dokładnego terminu i zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu w dniu, w którym się ona odbędzie.
Wymiana okna — na co zwrócić uwagę podczas przygotowań?
Należy również odpowiednio zaplanować montaż okien. Na co zwrócić uwagę w trakcie przygotowań do niego? Przede wszystkim — na pogodę. Prace warto przeprowadzić wówczas, gdy na zewnątrz panować będzie odpowiednia temperatura (od 10 do 18 stopni Celsjusza). Oczywiście można wykonać je w innych warunkach — nawet w zimie — jednak wiąże się to z wieloma niedogodnościami. Trzeba też odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym będą prowadzone roboty. Specjaliści zalecają, by zawczasu:
- zdjąć zasłony i firany;
- zakryć meble i podłogi folią malarską;
- zasłonić lub uszczelnić drzwi, by pył nie przedostał się do innych pomieszczeń.
Same prace przy montażu okna trwają zwykle krótko — jego wymiana nie zajmie doświadczonej ekipie więcej niż 3 godziny. Jeszcze krócej trwać będzie instalacja stolarki w nowym domu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.