Najczęstsze błędy przy montażu klimatyzacji – sprawdź, czego unikać!
Klimatyzacja jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach i mieszkaniach. Umożliwia ona przetrwanie letnich upałów w znośnych warunkach i jest dużo lepsza pod kątem skuteczności od przenośnych klimatyzatorów oraz wiatraków. Często jednak zdarza się, że podczas montażu popełniane są błędy, które prowadzą do ograniczenia wydajności klimatyzacji lub wręcz uniemożliwiają jej działanie.
Kto powinien przeprowadzać montaż klimatyzacji?
Decydując się na montaż klimatyzacji, trzeba wziąć pod uwagę, że powinien on zostać przeprowadzony przez specjalistów. Tylko oni gwarantują odpowiednie poprowadzenie instalacji, montaż we właściwych miejscach oraz prawidłowy rozruch. Dodatkowo w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów wykonają oni niezbędne poprawki w ramach gwarancji udzielonej na usługę.
Warto zapoznać się z artykułem „FAQ Najczęściej zadawane pytania o montaż klimatyzacji„, który zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i pomaga w przygotowaniu się do montażu własnej instalacji. Nieznajomość tematu i korzystanie z niesprawdzonych firm prowadzi często do usterek i niewłaściwego działania klimatyzacji.
Jakie błędy są popełniane najczęściej podczas montażu klimatyzacji?
Podczas montażu klimatyzacji można popełnić wiele błędów, z czego niektóre mają niewielki, ale zauważalny wpływ na jej pracę, a niektóre mogą wręcz doprowadzić do awarii i uniemożliwiają klimatyzacji funkcjonowanie. Najczęściej popełniane błędy to:
Zły wybór miejsca instalacji jednostki wewnętrznej
Firma realizująca montaż instalacji klimatyzacyjnej powinna zawsze doradzić, które miejsce będzie najlepsze, by zamontować w nim jednostkę wewnętrzną. Niewłaściwie dobrane miejsce może negatywnie wpływać na wydajność chłodzenia pomieszczenia lub może być drażniące dla domowników, gdy strumień zimnego powietrza wieje prosto w plecy lub głowy.
Źle dopasowana moc klimatyzatora
Bardzo częstym błędem jest źle dobrana moc klimatyzacji. Nie powinna być ona ani zbyt duża, ani zbyt słaba. W przypadku zbyt niskiej mocy będzie ona działała pod dużym obciążeniem, co może prowadzić do częstych awarii. Taka instalacja nie będzie też w stanie efektywnie schłodzić pomieszczeń.
W przypadku przeszacowania i dobrania zbyt wysokiej mocy klimatyzacja będzie pobierała znacznie więcej prądu generując wysoki koszt utrzymania, nie wpływając przy tym na poprawiony komfort przebywania w pomieszczeniach. Przyjęte jest, że na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia instalacja powinna mieć moc 1 kW.
Niewłaściwie uszczelnione połączenia
W momencie, gdy moc instalacji jest dobrana odpowiednio, a mimo to klimatyzacja nie działa wydajnie, winne mogą być uszczelnienia połączeń. Dochodzi wtedy do ubytków czynnika chłodzącego, co ostatecznie może prowadzić nawet do poważnej awarii urządzenia.
Jakie błędy mogą się pojawić przy montażu klimatyzacji przez osoby bez doświadczenia?
Gdy za montaż klimatyzatora biorą się osoby, które nie miały z tym wcześniej doświadczenia, bardzo często dochodzi między innymi do załamania rur miedzianych. Brak wprawy i zbyt gwałtowne wyginanie prowadzi do dużego spadku drożności rury, co prowadzi do obniżenia wydajności instalacji.
Często też źle dobierana jest długość i wysokość instalacji do mocy jednostki zewnętrznej, przez co pracuje ona stale pod dużym obciążeniem. Zdarza się też, że podczas montażu nie jest stosowana pułapka olejowa, która jest konieczna, jeśli jednostka zewnętrzna jest wyżej niż jednostka wewnętrzna.
Poważnym błędem jest brak wykorzystania podkładek amortyzujących przy montażu jednostki zewnętrznej, ponieważ prowadzi to do przenoszenia drgań na konstrukcję budynku.
Czy błąd można popełnić również po zamontowaniu klimatyzacji?
Profesjonaliści wiedzą dokładnie, że sam montaż nie oznacza końca pracy przy instalacji. Niezbędne jest też przygotowanie jej do pierwszego uruchomienia. Jeszcze przed wypuszczeniem czynnika chłodzącego należy wytworzyć w układzie podciśnienie, a po wypuszczeniu czynnika niezbędne jest sprawdzenie, czy układ jest pod odpowiednim ciśnieniem. Pominięcie tego kroku sprawi, że klimatyzacja będzie działać niepoprawnie, a nawet w ogóle się nie uruchomi.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.