Program Moje Ciepło 2025 – kto może otrzymać dofinansowanie i na jakich warunkach?

W związku z coraz większą popularnością ekologicznych rozwiązań grzewczych wiele osób decyduje się na montaż pomp ciepła. By ułatwić właścicielom budynków mieszkalnych inwestycję w tego typu transformację, związaną z odnawialnymi źródłami energii właścicielom budynków mieszkalnych, stosowane są specjalne programy dopłat. Jednym z nich jest program Moje Ciepło 2025. Kto może z niego skorzystać, co dofinansowuje i jakie są warunki? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Kto może skorzystać z programu Moje Ciepło?
Program Moje Ciepło 2025 jest skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Za nowy budynek uznaje się te, których zawiadomienie o zakończeniu budowy nie zostało złożone w dniu składania wniosku o skorzystanie z programu, lub te, w których zawiadomienie złożono po 1 stycznia 2021 roku. Dofinansowanie dostać można również na budynek w zabudowie bliźniaczej, a będzie ono dotyczyło jednego samodzielnego konstrukcyjnie budynku, czyli na jeden bliźniak przysługują dwie dotacje. W przypadku budynków z jedynie wydzielonymi lokalami przysługuje jedna dotacja.
Do jakich celów wykorzystać można dofinansowanie z programu Moje Ciepło?
Osoby korzystające z programu Moje Ciepło 2025 wykorzystać go mogą do zakupu i montażu nowych pomp ciepła zasilających układ centralnego ogrzewania oraz ogrzewających ciepłą wodę użytkową. W związku z tym pieniądze z dofinansowania mogą posłużyć do:
- Zakupu i montażu pomp ciepła gruntowych, wraz z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym i zbiornikiem wody użytkowej. Warunkiem jest spełnienie przez pompę wymagań klasy efektywności energetycznej minimum A++.
- Zakupu i montażu pompy ciepła typu powietrze/powietrze z osprzętem. W ich przypadku wymagana klasa efektywności energetycznej to minimum A+.
- Zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym i zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Tutaj tak jak w przypadku pomp gruntowych wymagana jest klasa efektywności energetycznej minimum A++.
Dzięki dofinansowaniu oraz rosnącej efektywności technologii montaż pompy ciepła staje się coraz bardziej przystępny cenowo, co czyni go jedną z najlepszych opcji na rynku ogrzewania budynków.

Jakie są warunki uzyskania dofinansowania z programu Moje Ciepło?
By uzyskać dofinansowanie z programu Moje Ciepło 2025 spełnić należy konkretne warunki:
- Dotacja udzielana jest w formie refundacji już po zakupie, montażu i uruchomieniu nowej pompy ciepła.
- Budynek, w którym stosowana jest pompa ciepła musi spełniać podwyższony standard energetyczny.
- Finansowane urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem.
Dofinansowanie obejmuje koszty poniesione między 01.01.2021 roku a 31.12.202 roku, przy czym niezbędne jest rozpoczęcie inwestycji rozumiane przez poniesienie pierwszego kosztu, oraz zakończenie inwestycji, czyli zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła wraz z całą infrastrukturą. Ważnym aspektem programu jest fakt, że dofinansowanie nie może być wykorzystane, jeśli w domu znajduje się kominek, który pełni funkcję grzewczą. Dopuszczalny jest kominek rekreacyjny lub ozdobny.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.