Skip to main content

Jakie kwiaty doniczkowe są najłatwiejsze w utrzymaniu?

Rośliny doniczkowe stanowią nie tylko przyjemny dla oka akcent dekoracyjny, ale odpowiadają także chociażby za nawilżanie powietrza oraz jego oczyszczanie. Nic dziwnego, że w okresie, gdy na zewnątrz panują niższe temperatury, decydujemy się na wybór odpowiedniego kwiatu domowego, dzięki któremu będziemy mogli na co dzień podziwiać uspokajającą zieleń. Jakie rośliny są niewymagające w pielęgnacji?

Łatwe w utrzymaniu kwiaty doniczkowe: kto powinien się na nie zdecydować?

Niewymagające kwiaty doniczkowe to idealna propozycja dla osób, które nie mają doświadczenia w pielęgnacji roślin i chciałyby to zmienić. Jednakże tego typu rośliny polecane są również dla osób, które codziennie wiele godzin spędzają w pracy lub często wyjeżdżają na wyjazdy służbowe, lecz mimo tego pragną dodać nieco zieleni do swego mieszkania. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na gatunki, które należy podlewać raz na tydzień. Jest to idealne rozwiązanie także dla miłośników roślinności, którzy jednocześnie lubią podróżować.

Czy rośliny o tropikalnym pochodzeniu mogą być łatwe w pielęgnacji?

Istnieje kilka przepięknych i zarazem niezmiernie prostych w utrzymaniu kwiatów doniczkowych. Jednym z nich jest popularna monstera, którą wystarczy podlewać tylko jeden raz na siedem dni. Należy jednak pamiętać, że ta roślina o tropikalnym pochodzeniu powinna zostać umiejscowiona w nasłonecznionym miejscu.

Kolejnym faworytem wśród niewymagających gatunków jest zamiokulkas, który jest w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Zniesie narażenie na suche powietrze oraz brak dostępu do światła słonecznego. Warto też wspomnieć o wyjątkowej estetyce tej rośliny o ciemnozielonych i grubych listkach, które zwężają się tuż przy wierzchołku.

Jakie gatunki roślin kupić do domu?

Jakie jeszcze kwiaty są niewymagające?

Inne popularne rośliny łatwe w utrzymaniu to chociażby juka, będąca ogromną wielbicielką ciepła. Co więcej, roślina potrzebuje delikatnie suchego podłoża. Dzięki temu, iż magazynuje wodę w liściach, wymaga podlewania tylko jeden raz na dwa tygodnie. Mimo tego, warto co jakiś czas myć ich listki, aby pozbyć się roztoczy oraz nawodnić kwiat. Pozostałymi, prostymi w utrzymaniu roślinami doniczkowymi są między innymi:

  • dracena – jest równie łatwa w utrzymaniu, jak juka;
  • filodendron – charakteryzuje się dużymi zdolnościami oczyszczania powietrza i najlepiej rozwija się w zacienionych miejscach;
  • grubosz – nazywany jest drzewem szczęścia i może być przechowywany na balkonie;
  • begonia – wymaga regularnego podlewania, ale przetrwa nawet w trudnych warunkach;
  • strelicja – niezwykle efektowna, posiada wspaniałe liście.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z pielęgnacją roślin doniczkowych, powinny zdecydować się na niewymagający i prosty w utrzymaniu gatunek, dzięki któremu posiądą nowe umiejętności oraz satysfakcję.

Dodaj komentarz