Skip to main content

Jaki wpływ ma smog na organizm człowieka?

Smog w niezwykle niekorzystny sposób oddziałuje na zdrowie, z czego niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Dobrze byłoby dowiedzieć się tego, czym dokładnie jest smog i jakie konkretnie zagrożenia niesie za sobą wdychanie silnie zanieczyszczonego powietrza. Jeśli będziemy bardziej świadomi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podejmiemy adekwatne środki ostrożności.

Czym właściwie jest smog?

Pod pojęciem smogu kryje się niestety zjawisko atmosferyczne, które z naturą nie ma nic wspólnego. Termin smog powstał od angielskich słów „fog” oraz „smoke”. Pierwsze z wymienionych słów oznacza mgłę, natomiast drugie dym.

Źródłem smogu są różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Jego powstaniu sprzyjają też niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak mgła czy brak wiatru. Wśród zanieczyszczeń, które tworzą smog należy wymienić przede wszystkim emitowane przez zakłady przemysłowe czy auta pyły i gazy. Niestety, statystyki są miażdżące. Na skutek smogu umierają aż trzy miliony osób w ciągu roku. 

Dlaczego walka ze smogiem jest istotna?

Kto jest najbardziej narażony na szkodliwy wpływ smogu?

Na destrukcyjny wpływ smogu narażony jest każdy, ale nie w tym samym stopniu. Szczególnie duże ryzyko złego samopoczucia i pogorszenia zdrowia występuje u:

  • dzieci,
  • osób starszych,
  • osób zmagających się z chorobami układu oddechowego,
  • osób cierpiących na alergie.

Warto również wspomnieć o tym, że im dłuższa jest ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, tym większe jest ryzyko powstania trwałych i negatywnych następstw tego zjawiska. 

Jak smog wpływa na organizm człowieka?

Smog wpływa negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy człowieka. Wśród jednostek chorobowych, na które jest narażony człowiek wskutek działania smogu wymienić należy astmę, obturacyjną chorobę płuc, jak również przewlekły, nierzadko duszący kaszel. Niestety, smog nie pozostaje bez wpływu na nasz układ krwionośny. Może prowokować bóle serca, a także uczucie duszności w klatce piersiowej. Zanieczyszczone powietrze negatywnie oddziałuje też na układ nerwowy, powodując napięcie czy pogorszenie nastroju. Warto także wspomnieć o tym, że długotrwały kontakt ze smogiem pogarsza kondycję skóry. 

Jak chronić się przed smogiem?

Jak objawia się zatrucie smogiem?

Wśród objawów zatrucia smogiem wymienić należy przede wszystkim:

  • uciążliwy ból głowy,
  • chrypka, uczucie gryzienia w gardle,
  • kłopoty z koncentracją,
  • pogorszenie odporności, częste infekcje.

Co robić, aby uniknąć niekorzystnego wpływu smogu na swoje zdrowie?

Aby zminimalizować niekorzystny wpływ smogu na swoje zdrowie i samopoczucie, należy przede wszystkim do minimum ograniczać aktywność na zewnątrz, jeżeli jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Warto zatem śledzić na bieżąco komunikaty meteorologiczne. Jeżeli synoptycy zalecają unikanie aktywności na świeżym powietrzu, koniecznie trzeba się do tego zastosować. Nie należy nawet wietrzyć mieszkania ani otwierać okien. 

Dodaj komentarz