Czy to możliwe, żeby ChatGPT zastąpił programistów?
Czat GPT święci triumfy popularności. Cały świat obawia się, że AI zastąpi ludzi, pozbawi ich pracy i będzie działać na ich niekorzyść. Czy tak naprawdę jest? Warto wiedzieć więcej na ten temat, zanim zaczniemy się straszyć konsekwencjami istnienia AI, czyli SI – sztucznej inteligencji. Nowoczesność dała o sobie znać w bardzo autorski sposób.
Czy sztuczne jest lepsze?
I tak, i nie. Sztuczna inteligencja sporo umie, ale na razie nie jest jeszcze tak dobra jak ludzie. Czat GPT często wypiera osoby piszące teksty, czyli copywriterów oraz część dziennikarzy. Jednak wprawne oko od razu rozpozna, że tekst napisała sztuczna inteligencja, a nie stworzył go człowiek. AI na pewno poradzi sobie z prostymi zadaniami programistów, ale nie stworzy bardzo skomplikowanych kodów. Na razie zagrożenia nie ma. Występują pewne ograniczenia, a maszynom brakuje takiego wyczucia, jakim dysponują ludzie.
Proste zadania wykona czat
Czat GPT na pewno wykona bardzo proste zadania. Proste, czyli takie, jak generowanie kodu na bazie specyfikacji lub testowanie oprogramowania. Dzięki temu programiści zaoszczędzą czas. Przeznaczą go na wykonanie bardziej złożonych działań i skomplikowanych prac. Nie ma więc takiego zagrożenia, że AI wyeliminuje wszystkich programistów od razu. Jedynie programista wykona skomplikowane projekty wymagające kreatywności oraz innowacyjnego podejścia do aktywności.
Polscy programiści są doskonale wykwalifikowani, mają wiedzę i chętnie podejmą się kreatywnych działań. Dzięki temu rozwijają się i utrzymają pracę lub znajdują nową. Specjalista-programista może liczyć na zatrudnienie.
Programista zachowa pracę
Pewne jest, że profesjonalni programiści zachowają pracę. Problem może być z pracami przeznaczonymi dla osób początkujących, czyli szukających pracy na stanowiskach juniorów lub pracujących na takich stanowiskach. Oni muszą doskonalić się, być samodzielni i kreatywni. W ich przypadku sztuczna inteligencja będzie dużym zagrożeniem. Programiści mogą korzystać z AI w swoich działaniach, nie muszą obawiać się problemów przez nią powodowanych. Oni podporządkują sobie to narzędzie i dzięki niemu zaoszczędzą czas. Jest to wielka zaleta AI, o której wiele osób niepotrzebnie zapomina.
Nowe czasy wymagają nowych rozwiązań
Innowacyjność oraz niekonwencjonalne podejście do nowoczesnych narzędzi sprawdzają się. Programiści powinni korzystać z AI i uczynić ją cennym narzędziem, a nie obawiać się zagrożenia i ryzyka. Cały świat musi przyzwyczaić się do tego, że pojawiła się AI i zrewolucjonizowała wiele dziedzin. Nie można powstrzymać rozwoju, ale warto z niego korzystać. AI nie zastąpi nigdy developerów. Czynnik ludzki jest ważny, bez niego nie istnieją firmy, nie ma rozwoju i nowoczesnych rozwiązań.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.