Skip to main content

Jak urządzić pokój dziecięcy – garść inspiracji

Urządzanie dziecięcego pokoju to zawsze ogromne wyzwane dla rodziców. W końcu tworzy się przestrzeń, która będzie dla dziecka całym światem, azylem, a często po prostu miejscem zabaw i nauki. Koniecznie trzeba zadbać o to, aby każdy, nawet najmniejszy szczegół tego pomieszczenia był przemyślany i odpowiednio dopasowany do gustu i potrzeb malucha. Jak to zrobić? Przeczytaj!

Czy warto dzielić pokój dziecka na strefy?

Bardzo często od specjalistów słyszy się zalecenia, aby pokój dziecka podzielić na specjalne strefy i na tej postawie aranżować je we właściwy sposób. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości, czy da się to prawidłowo zrobić, szczególnie na niewielkiej przestrzeni. Trzeba jednak wiedzieć, że takie działanie jest nie tylko bardzo logiczne i ułatwia urządzenie pokoju dla dziecka, lecz dodatkowo umożliwia efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego pokoju.

Jakie powinny być strefy w dziecięcym pokoju? Oczywiście musi się w nim znaleźć miejsce do snu i odpoczynku, lecz również do nauki, zabawy, ale także przechowywania posiadanych przez dziecko rzeczy.

Jaka kolorystyka powinna być obecna w dziecięcym pokoju?

Kolejną sporną kwestią jest kolorystyka dziecięcego pokoju. Wielu rodziców po prostu nie wie, jakimi kolorami powinni pomalować ściany w pokoju dziecka, a także jakie barwy powinny mieć umieszczone w nim meble. Są to naprawdę bardzo ważne sprawy, gdyż konkretne kolory wpływać będą na samopoczucie dziecka i wywoływać u niego emocje.

Jakie kolory są zatem najlepsze? Wiedzieć trzeba, że małe dzieci do 3 roku życia nie widzą barw pastelowych, więc najlepiej ich unikać. Doskonale jednak radzą sobie z dostrzeganiem kontrastowych i żywych kolorów i właśnie takie powinny być wybierane. Co ciekawe, również u starszych dzieci intensywne barwy sprawdzają się naprawdę dobrze.

Co trzeba wiedzieć przed urządzeniem pokoju dla dziecka?

Czy da się urządzić pokój dla rodzeństwa?

Wiele rodzin zmaga się z ograniczoną ilością miejsca w mieszkaniach i siłą rzeczy ich członkowie zmuszeni są ją ze sobą dzielić w większym niż zwykle stopniu. Dobrym tego przykładem może być pokój, w którym spać będzie rodzeństwo. W jaki sensowy sposób urządzić pokój dla dwójki dzieci? Oczywiście tak, a doskonałym sposobem rozwiązania konfliktów związanych ze sposobem aranżacji przestrzeni jest podział jej na dwie połowy. Dzięki temu każde dziecko będzie mogło swoją część pokoju zaaranżować po swojemu.

Czym powinien różnić się pokój dla dziewczynki i chłopczyka?

Główne różnice w pokojach dla dziewczynek i chłopców wynikają z obecnych w nich dodatków i akcesoriów. Dziewczynki znacznie mocniej chcą mieć wnętrza przytulne, cieple i kolorowe, podczas gdy chłopcy skupiają się na różnego rodzaju gadżetach wprost odnoszących się do ich pasji, czyli np. piłki nożnej, dinozaurów lub samochodów.

Dodaj komentarz