Czym jest dom samowystarczalny?
Dom samowystarczalny jest połączeniem niezależności od mediów zewnętrznych (takich jak woda, prąd albo kanalizacja) i jednocześnie niskich kosztów eksploatacji. Popularność tego typu rozwiązań rośnie, dlatego osoby planujące budowę w przeciągu kilku kolejnych lat, powinny zapoznać się z projektami domów autonomicznych.
Co oznacza, że dom jest samowystarczalny?
Dom samowystarczalny pozwala być właścicielowi całkowicie niezależnym od dostawy mediów. Posiada dostęp do własnego ujęcia wody, przydomową oczyszczalnię ścieków i panele fotowoltaiczne, które zapewniają zaopatrzenie w energię elektryczną. Domy autonomiczne posiadają ponadto zbiorniki wody deszczowej, dzięki której można podlewać ogród bez ograniczeń.
Samowystarczalność danego obiektu daje szansę na budowę domu również na takiej działce, która jest całkowicie lub częściowo pozbawiona dostępu do mediów. Coraz częściej domami samowystarczalnymi określane są obiekty, które ograniczają korzystanie z zewnętrznych źródeł energii, ale jeszcze nie są od nich całkowicie niezależne.
Jakie są zalety i wady domów samowystarczalnych?
Domy samowystarczalne są ekologiczne, wpisując się w ducha naszych czasów. Ograniczają emisję zanieczyszczeń i korzystają z „zielonych” źródeł energii. Woda czy prąd są pozyskiwane w sposób naturalny i można powiedzieć, że są oddawane naturze. Domy samowystarczalne korzystnie wpływają na ekosystem, co jest tak ważne w dobie silnego zanieczyszczenia naszego otoczenia.
Kolejną zaletą domów samowystarczalnych jest bardzo tania eksploatacja – nie ma opłat związanych z dostawą mediów lub są one mocno ograniczone. Jednocześnie mieszkańcy nie są zależni od przerw w dostawie wody i prądu.
Nie oznacza to jednak, że domy samowystarczalne są pozbawione wad. Niestety – koszt budowy takiej inwestycji jest wysoki. Dynamiczny rozwój technologii oraz dofinansowania do ekologicznych rozwiązań mogą sprawić, że w kolejnych latach budowa okaże się znacznie bardziej opłacalna.
Jakie kroki należy poczynić, by zbudować ekologiczny dom?
Ekologiczny dom z czasem może stać się samowystarczalny. Należy jednak pamiętać o tym, by już na etapie budowy stworzyć rozwiązania, które w przyszłości pozwolą na założenie fotowoltaiki czy zbiorników na deszczówkę.
Kolejny aspekt to termomodernizacja – na tym nie można oszczędzać! Dom samowystarczalny musi być szczelny, co zapobiegnie stratom energii. Ważne są nowoczesne i szczelne okna, drzwi oraz odpowiednio gruba warstwa ocieplenia ścian, poddasza i strychu. Jednocześnie nie można zapomnieć o efektywnej wentylacji – najlepiej mechanicznej. Warto podążać za technicznymi nowinkami i maksymalnie wykorzystać je podczas budowy, co z pewnością przyniesie wiele korzyści – jeśli nie teraz to za kilka lat.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.